۴ سال پیش

انشا با موضوع تفاوت معلم خوب و معلم بد چیست؟

انشا با موضوع تفاوت معلم خوب و معلم بد چیست؟

مقدمه

شاید هر کس نظری در مورد خصوصیات و ویژگی های یک معلم خوب و دلسوز و یک معلم بد داشته باشد . مثلا یک نفر سخت گیری معلمان را باعث رشد و پیشرفت دانش آموزان بداند و دیگری باعث ترس و زده شدن دانش آموزان از درس تلقی کند. انشا خود را با احترام به زحمات همه معلمین خود آغاز میکنم و تلاش میکنم تا نظرات مختلف و متنوع در مورد یک معلم خوب و بک معلم بد گرد آوری کنم.

متن انشا

یک معلم موفق از نظر من معلمی است که علاوه بر اینکه در درس سخت گیر باشد در عین حال کلاس شادی نیز داشته باشد و اینگونه نباشد که از اول زنگ تا آخر تنها درس بدهد و بچه ها سکوت کنند.

یک معلم خوب اگر مشکلی خارج از مدرسه دارد نباید با ناراحتی به کلاس بیاید و اصلا به روی خود نیاورد. به نظر دانش آموزان توجه کند بین هیچ کدام از آن ها فرق نگذارد و از همه مهم تر برنامه ریزی داشته باشد به قوانین مدرسه پایبند باشد مثلا سروقت به مدرسه و یا سرکلاس بیاید.

یک معلم خوب هیچ گاه از تنبیه بدنی یا تمسخر دانش آموز برای تربیت او استفاده نمی کند…

یک معلم خوب باید درک بسیار بالایی داشته باشد و خوش اخلاق، مهربان و گاهی بسیار جدی است تا دانش آموزان از مهربانی بیش از اندازه او سوء استفاده نکنند و درس را جدی بگیرند.

یک معلم خوب طوری به دانش آموزان درس می دهد که برای آنها خسته کننده نباشد و خود نیز هیچ گاه طوری رفتار نمی کند که انگار به یکی از دانش آموزان بیشتر از بقیه توجه می کند او به دانش آموزان به چشم فرزند خود نگاه می کند و هیچ گاه از تنبیه بدنی یا تمسخر دانش آموز برای تربیت او استفاده نمی کند.

در مورد معلم خوب، اول این که همه معلمان خوب اند اما معلمی برتر است که طوری درس بدهد و طوری در مورد درس صحبت کند که اشتیاق دانش آموز برای درس خواندن زیاد شود .

معلم خوب باید علاوه بر درس در مورد مسائل خارج از درس نیز کمی صحبت کند و خوش اخلاقی نیز یکی از ملاک های معلم خوب است.

یک معلم خوب نه تنها برای حقوق ماهانه و خرج زندگی بلکه برای تعلیم دانش آموزان و در راه خدا تلاش کند…

یک معلم با ویژگی های مثبت معلمی باید در کارش سخت گیر باشد و نه تنها برای حقوق ماهانه و خرج زندگی بلکه برای تعلیم دانش آموزان و در راه خدا تلاش کند.

یک معلم خوب باید صبور باشد و ضمن احترام به حقوق دانش آموز با مهربانی با دانش آموز صحبت کند. خوش اخلاق باشد و تنبیه بدنی انجام ندهد.

یک معلم خوب باید با ظاهر مناسب در مدرسه و با حجاب و با ایمان باشد تا دانش آموزان از او الگو بگیرند…

یک معلم خوب باید خوش اخلاق باشد و بین دانش اموزان فرقی نگذارد و بخشش زیادی هم نداشته باشد هر کسی حق خودش را بگیرد و زیاد زیاد هم خوش اخلاق نباشد بلکه جذبه دار باشد تا دانش آموزان از او سوء استفاده نکنند معلم باید با ظاهر مناسب مدرسه و با حجاب و با ایمان باشد تا دانش آموزان از او الگو بگیرند.

معلم باید به کار خود علاقه مند باشد، صبور باشد، اهل مطالعه باشد، الگو باشد،ب اطنی صادق و ظاهری آراسته داشته باشد و اگر فعالیتهای دیگری هم دارد هیچکدام را برکار اصلی خود یعنی معلمی ترجیح ندهد. دانش آموز هم باید قدر دان معلم باشد و از فرصت حضور او حداکثر استفاده را ببرد و به او احترام بگذارد.

حال که با ویژگی های معلم خوب آشنا شدیم، به سراغ ویژگی های معلم بد می رویم:

در کلاسش همه‌چیز خوب پیش می‌رود. بسیاری از معلمان بی‌تجربه این را نشانه خوبی می‌دانند اما معلمان باتجربه‌تر می‌دانند که این یعنی یک جای کارتان ایراد دارد و به‌زودی با مشکل مواجه می‌شوید. آرامش قبرستان، فضیلتی نیست که بتوان به آن افتخار کرد. یکی از معانی کلاس فوق‌آرام آن است که روش تدریس شما هیچ جذابیتی برای کودکان ندارد یا نتوانسته‌اید ذهن و قدرت یادگیری آنها را به چالش بکشید.

نیازمند کتاب است. معلم ضعیف و ناکارآمد یا تازه‌کار بدون کتاب راهنما یا جزوه‌هایش نمی‌تواند به کلاس برود. بخش عمده یک معلم باید صرف آموزش و برقراری ارتباط واقعی با دانش‌آموزان و توجه به واکنش‌ها و بازخوردهای آنها شود اما معلم ناکارآمد همه این اهداف والا را فدای یک شی بی‌جان می‌کند. معلم خوب می‌داند که کتاب و جزوه و وسایل کمک‌آموزشی نمی‌تواند جای خالی معلم خوب را پر کند.

مرتب فریاد می‌کشد. کمتر پیش می‌آید که معلمی بتواند تحت هر شرایطی خشم خود را کنترل کند و فریاد نکشد اما اگر فریاد زدن بر سر دانش‌آموزان به عادتتان تبدیل شده است مطمئن باشید تاثیر بدی روی عملکرد شما خواهد گذاشت. خشم و فریاد زدن به‌ندرت نتیجه مثبتی به همراه دارد و در خوش‌بینانه‌ترین حالت «ترس» را به جای «احترام» می‌نشاند. پس دفعه بعد که یکی از آن موقعیت‌ّ‌های ناخوشایند پیش آمد آرامش خود را حفظ کنید، نفس عمیقی بکشید و آنچه باید بگوئید را در کمال آرامش (اما با قاطعیت) بیان کنید.

دانش‌آموزان او را بهترین معلم خود می‌دانند. هر وقت دانش‌آموزان گفتند که شما را معلم موردعلاقه خود می‌دانند به فکر فرو بروید. به احتمال زیاد هدف آنها این است که خواست خود را به شما تحمیل کنند. خواسته آنها ممکن است کوچک باشد: «اجازه دهید امروز به جای خواندن ریاضی و زیست‌شناسی، مسابقه فوتبال ببینیم». یا ممکن است درخواست بزرگ‌تری داشته باشند: «چطور است امسال تکلیف منزل نداشته باشیم؟».

بزرگ‌ترین دغدغه او دوست داشته شدن است. همه دوست داریم دیگران به ما عشق بورزند اما هدف اصلی یک معلم ماهر این نیست. پیگیری مفرط این هدف مستقیما بر عملکرد معلمان تاثیر منفی می‌گذارد. معلمی که می‌خواهد احترام کامل دانش‌آموزان را به‌دست آورد ممکن است به پیر و مراد آنها تبدیل شود اما معلم آنها نخواهد بود. به‌عنوان‌مثال دانش‌آموزان معلم شوخ‌طلب و «باحال» را دوست دارند ولی افراط در این رویه دقیقا نتیجه عکس به همراه می‌آورد.

نتیجه گیری

با وجود همه نکات و مواردی که در بالا گفته شد نباید فراموش کرد معلم هم یک انسان است و گاهی ممکن است در عملکرد خود کمی و کاستی هایی داشته باشد و درست است که معلمی شغل انبیا است ولی معلم معصوم نیست و ممکن است گاهی اشتباهاتی داشته باشد که قابل درک است و چیزی از ارزش زحمات و فداکاری های او کم نمیکند.

۱ بازدید