۴ سال پیش

انشا با موضوع پاییز به روش پرسش سازی

انشا با موضوع پاییز به روش پرسش سازی

پرسش های عینی درباره پاییز:

  • با شروع پاییز چه تغییراتی در طبیعت رخ می‌دهد؟
  • علت کوتاه شدن روزها و سرد شدن هوا در پاییز چیست؟
  • علت تغییر رنگ درختان در پاییز چیست؟
  • چرا برگ درختان در پاییز می‌ریزند؟
     

از مهم ترین تغییراتی که با آغاز پاییز حس می‌کنیم می‌توان به تغییر رنگ و ریزش برگ ها، سرد شدن هوا و کوتاه شدن روز و طولانی شدن شب ها اشاره کرد. اما دلیل این تغییرات چیست؟

جایگاه خورشید در چهار نقطه در سال، تعیین کننده وضعیت فصل‌ها خواهد بود. نخستین نقطه لحظه تحویل سال است که خورشید در نقطه اعتدال بهاری قرار می‌گیرد. از این تاریخ تا پایان بهار، کم‌کم ارتفاع خورشید در آسمان بیشتر شده و در آخرین روز خرداد در نقطه انقلاب تابستانی یعنی در بالاترین ارتفاع خود در آسمان قرار می‌گیرد. از این تاریخ به بعد، ارتفاع خورشید به تدریج کاهش یافته و در ابتدای پاییز یعنی روز اول مهرماه در نقطه اعتدال پاییزی قرار می‌گیرد. در این زمان طول روز و شب برابر شده و هرچه به سمت زمستان پیش می‌رویم از ارتفاع خورشید در آسمان کاسته، روزها کوتاهتر شده و رفته رفته دمای هوا کم و سرد می‌شود تا شب یلدا که انقلاب زمستانی شروع شود.

آغاز فصل پاییز و کاهش دمای هوا تاثیر قابل توجهی بر فرآیندهای گیاهان و درختان دارد. در این فصل دیگر فعالیت برگ‌ها به پایان رسیده و کلروفیل که تغییر رنگ برگ ها را برعهده دارد به مواد متنوعی که از آنها ترکیب شده، تجزیه می‌یابد و مواد غذایی را برای استفاده در بهار به تنه درختان منتقل می‌کند. در حفره های سلولی برگ ها نوعی ماده آبکی باقی می‌ماند که درون ان قطرات چربی، بلور و تعداد محدودی اجسام زرد رنگ هست که نور را منعکس می‌کند و باعث زرد شدن برگ درختان می‌گردد.

البته برگ درختان پاییزی رنگ های مختلفی به خود می‌گیرند. علت آن این است که، تمامی برگ ها از رنگدانه های زردی برخوردارند که با کاهش فعالیت کلروفیل قدرت بیشتری می‌یابند. پس میزان قند موجود در برگ ها بیش از آن حدی است که بتواند به درون درخت یا برای ذخیره سازی منتقل شود، در نتیجه، ترکیب شیمیایی قند با سایر مواد موجود در برگ ها رنگ های متنوع و زیبایی را مانند طیف های مختلفی از رنگ قرمز (قرمز روشن، قرمز تیره، قرمز مایل به قهوه ای و ...) به وجود می‌آورد. برای قرمز شدن برگ درختان دلایل دیگری هم گفته می‌شود. مثلا مواردی مانند تولید رنگدانه های سرخ برای مبارزه با حشرات توسط درختان.

و اما دلیل ریزش برگ‌ها: به محض اینکه کار ساخت و ساز و تولید مواد غذایی در پی از بین‌ رفتن کلروفیل‌ها در برگ‌ها قطع می‌شود، لابه‌لای سلول‌های گیاهی هم چیز‌هایی شروع به فعالیت می‌کنند. در گیاهان هم مثل بدن انسان مواد شیمیایی به نام هورمون، سنتز می‌شوند که فرمان‌های خاصی را به اندام‌های مختلف می‌رسانند. هورمون‌های برگ‌ریزی درخت (اسید آبسیزیک یا هورمون تنش و اتیلن یا هورمون پیری)، پیامی را به دیواه‌های بین‌سلولی گیاهان صادر می‌کنند. بین سلول‌های گیاهان برخلاف سلول‌های جانوران که هیچ دیواره‌ای وجود ندارد، دیواری سلولی هست که وقتی فرمان اُفتادن برگ صادر می‌شود، این دیواره متلاشی و از هم جدا می‌گردد. بنابراین پیوستگی بین سلول‌ها از بین می‌رود و اینگونه کم‌کم ارتباط دم‌برگ با شاخه قطع می‌شود، طوری که تنها آوندها با هم ارتباط دارند.

در مجراهای آوندی هم دیواره‌هایی به اسم تیل، راه این شریان‌‌های حیاتی را می‌بندد و عبور و مرور موادغذایی تعطیل می‌شود و در این موقع ارتباط فیزیولوژی برگ به طور کامل از ساقه قطع می‌شود و برگ در چنین حالتی بر اثر سنگینی و جاذبه زمین یا وزش کوچکترین نسیمی از ساقه جدا می‌شود. 

۱ بازدید